Coaching grupowy – na czym polega?

Coaching grupowy

Coaching grupowy jest coraz bardziej popularny. Trudno się temu dziwić daje bowiem szansę na wyższą skuteczność współpracy i poprawę relacji wewnętrznych, a to tylko niektóre z wielu korzyści. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, jesteś w odpowiednim miejscu. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka ważnych informacji na temat coachingu grupowego. Zapraszamy do lektury.

Czym jest coaching grupowy?

Rozwój to bardzo ważna kwestia w życiu człowieka. Warto dbać o ten aspekt niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu. Można robić to na wiele sposobów, a jednym z najpopularniejszych są oczywiście szkolenia. Oferta jest tak różnorodna, że każdy bez względu na preferencje i oczekiwania ma szansę znaleźć coś dla siebie. Świetnie sprawdzają się nie tylko różnego rodzaju kursy i szkolenia indywidualne, ale także coaching grupowy. Na czym polega? Jest to sposób na wspieranie ludzi w organizacjach. Główne cele takich szkoleń to:

– Budowa efektywnego zespołu

– Rozwijanie zespołu

– Motywacja i integracja zespołu

– Rozwiązywanie konfliktów

– Rozwijanie zdolności.

W przypadku coachingu grupowego zespół jest wspierany w taki sposób, aby mógł osiągnąć wspólny cel. Członkowie uczą się jak analizować działania i podejmować decyzje, które umożliwią odniesienie sukcesu. Takie spotkania działają bardzo dobrze na zespół pod wieloma względami. Motywują na przykład do działania, co często przekłada się nie tylko na życie zawodowe, ale także prywatne. Dzięki odpowiedniej motywacji człowiek bowiem ma chęć do rozwoju i systematycznego zdobywania nowej wiedzy. Śmiało można powiedzieć, że tego rodzaju szkolenia mają wiele zalet.

Proces coachingu zespołowego

Jeśli chodzi o przebieg szkoleń, plan może wyglądać różnie w zależności od indywidualnych ustaleń. Trzeba pamiętać, że to właśnie oczekiwania i potrzeby są najważniejsze. Najczęściej odbywa się kilka sesji, a spotkania trwają około 2-3 godziny. Duże znaczenie ma systematyczność. To właśnie dzięki niej i dzięki zaangażowaniu uczestników szansa na osiągnięcie wyznaczonego celu jest duża. Pierwsze sesja to sesja otwarcia. Podczas tego spotkania coach poznaje oczekiwania, specjalista może także opowiedzieć o swoich metodach pracy. Na początku współpracy odbywa się także spotkanie diagnostyczne, a później sesja poświęcona na wyznaczenie celu. Podczas kolejnych spotkań analizuje się efekty działań, może być także konieczne wprowadzenie poprawek do ustalonego wcześniej planu. Szkolenie pozwala zespołowi znaleźć sposób na osiąganie nie tylko lepszych efektów w pracy, ale także zadbać o relacje, co także jest bardzo ważne. Warto wspomnieć, że na koniec odbywa się sesja, podczas której planuje się dalsze działania. Te zadania zespół wykonuje już bez wsparcia coacha.

Coaching zespołowy – główne zalety

Coaching zespołowy to rozwiązanie, które ma naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim dzięki szkoleniom tego rodzaju pracownicy stają się bardziej wydajni, co ma korzystny wpływ na funkcjonowanie całej firmy lub organizacji. Kolejna zaleta to oczywiście zwiększenie zdolności do autorefleksji, która jest bardzo ważna. Warto także wspomnieć, że coaching grupowy wpływa korzystnie na szybkość podejmowania decyzji. Jeśli chodzi o spotkania z profesjonalnym i doświadczonym coachem, nie można zapomnieć, że tego rodzaju szkolenia mogą pomóc osiągnąć pracownikom równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. To zaś powoduje, że są oni bardziej wypoczęci i po prostu szczęśliwsi, a to zaś wpływa korzystnie zarówno na ich komfort, jak i na efektywność w pracy.

Z opcji, jaką jest coaching zespołowy, warto skorzystać ze względu na moc zalet. Takie szkolenie jest dla firm i organizacji, które:

– Wiedzą, jak ważny jest rozwój zarówno kompetencji miękkich, jak i samoświadomości.

– Chcą zwiększyć efektywność zespołu i poprawić jego komunikację.

– Dla których ważne są potrzeby pracowników i chcą dowiedzieć się, czy są one zgodne z obowiązkami zawodowymi.

Warto pamiętać, że jedynie współpraca z doświadczonym coachem może przynieść widoczne efekty. Trzeba więc zapoznać się z dostępną ofertą i wybrać taką, która spełni najważniejsze oczekiwania. Na szczęście dzisiaj każda profesjonalna firma ma swoją stronę internetową, dzięki której można w komfortowy sposób zapoznać się z ofertą

5/5 - (19 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *