Co to jest i na czym polega Train The Trainers?

szkolenia trenerów

Szkolenia rozwojowe są niezwykle istotnym elementem każdego biznesu. Dobrze przeszkoleni ludzie lepiej wykonują swoje obowiązki, zwiększając tym samym efektywność całego biznesu. Ponadto mogą przekazywać swoją fachową wiedzę innym. Coraz więcej firm inwestuje w rozwój szkolenia, ponieważ to przynosi korzyści.  

Co to jest Train The Trainers?

Jest to metoda nauczania, w której grupa osób szkolona jest na przyszłych trenerów i szkoleniowców. W takim szkoleniu zawarta jest nie tylko wiedza, ale również odpowiedni sposób przekazywania jej innym. Jak zrobić to w najbardziej zrozumiały i efektywny sposób. Train The Trainers, to szkolenie trenerów bazujące na merytorycznym, psychologicznym i interpersonalnym przygotowaniu, które ma zapewnić dostarczeniu na rynek szkoleniowców z najwyższej półki, posiadających nie tylko wiedzę, ale również doskonale wiedzących, jak ją skutecznie i w najprostszy sposób przekazać. 

Jakie są główne cele Train The Trainers?

Głównym celem jest wyposażenie uczestników w umiejętności, wiedzę i pewność siebie, które są wymagane do prowadzenia skutecznych i efektywnych szkoleń. Jedną z kluczowych korzyści płynących z programu Train the Trainers jest to, że umożliwia organizacjom rozwijanie ich wewnętrznych zdolności do szkolenia i rozwoju pracowników. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas i zasoby, ale także zapewnić, że programy szkoleniowe są dostarczane w sposób spójny i skuteczny w całej organizacji. Szkolenie trenerów obejmuje przekazywanie technik zwiększających zaangażowanie, motywację, ocenę efektywności programów szkoleniowych i skuteczne metody przekazywania wiedzy. Są to czynniki kluczowe dla dobrych szkoleniowców.

Jak odbywają się takie szkolenia?

Takie szkolenia mogą odbywać się w wyznaczonym miejscu, gdzie wymagana jest osobista obecność, ale również w systemie bardziej nowoczesnym, czyli online. O te kwestie należy zawsze dopytać opiekuna szkoleń. Mogą być one indywidualnie dopasowane do potrzeb. Warsztaty są prowadzone przez doświadczonych trenerów, którzy mają doświadczenie i wiedzą, jak przeprowadzać skuteczne szkolenia.

Jakie są cele szkolenia metodą Train The Trainers?

Do najważniejszych celów zalicza się:

  • Umiejętność profesjonalnego przekazywania wiedzy dotyczącego przygotowania oraz prowadzenia szkoleń.
  • Odkrywanie lub doskonalenie swojego stylu przeprowadzania szkoleń.
  • Przygotowanie i pokazanie technik radzenia sobie w różnych sytuacjach podczas szkoleń, szczególnie dotyczy to pojawienia się sytuacji kryzysowych, nieprzewidzianych. Dobry szkoleniowiec musi wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
  • Poznanie narzędzi trenerskich do diagnozy, które są niezbędne, aby przeprowadzać skuteczne szkolenia.
  • Zapoznanie z różnymi formatami szkoleniowymi: online, stacjonarne, webinary, trening umiejętności, warsztaty, blended learning.
  • Zwiększenie efektywności w nauczaniu innych.
  • Szkolenie to również umiejętność zadawania odpowiednich pytań, dlatego Train The Trainers uczy jak robić to w prawidłowy sposób.
  • Poznanie różnych technik, jakimi można tworzyć projekty szkoleniowe. Dobry projekt szkoleniowy przekazany w odpowiedni sposób to kluczowa kwestia w dotarciu do ludzi.

Czy Train The Trainers ma sens?

Jest to szkolenie ludzi, aby w przyszłości mogli podjąć się pracy jako szkoleniowcy lub trenerzy i całą swoją wiedzę przekazać innym. Dzięki nim na rynku będzie więcej odpowiednio wyszkolonych fachowców, więc jak najbardziej takie szkolenia mają sens. Dobry trener powinien łączyć wiedzę z intelektem, nie bać się przemówień publicznych, trafiać ze swoim przekazem do ludzi, a także posiadać umiejętność słuchania. Praca szkoleniowców i trenerów nie jest łatwa, nie każdy też ma do niej predyspozycję, ale właśnie po to są szkolenia takie jak Train The Trainers, żeby nauczyć ludzi wszystkich przydatnych technik, które pomogą im konsekwentnie pracować nad swoimi słabościami i udoskonalać umiejętności. Szkolenie tą metodą jest niezwykle skuteczne i pomocne dla każdego, kto chce efektywnie nauczać innych i przekazywać im całą swoją wiedzę.

5/5 - (22 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *